Michaela Doleželová a Roman Vencl: Když se zhasne

26.12.2013

Premiéra 26. prosince 2013, derniéra 4. října 2014

Mrazivá, tak trochu vánočně laděná komedie, která zaručeně knokautuje vaše bránice. Trevor a Nina jsou manželský pár z vyšší newyorské společnosti. On je prominentní gynekolog, ona majitelka a šéfkuchařka vyhlášené italské restaurace. Jejich manželství však nelze pokládat za ideální - vlastně je to hotové peklo na zemi, se kterým nelze jen tak skoncovat. Může za to předmanželská smlouva, jenž je drsnější než pravidla amerického fotbalu: ten z manželů, který podá návrh na rozvod, přijde o veškerý majetek, který tak automaticky připadne tomu druhému. Jsou Vánoce a Trevor s Ninou pořádají svůj tradiční vánoční večírek. Jedinými pozvanými hosty jsou Imelda a Artur - poněkud výstřední manželé a jejich jediní skuteční kamarádi. Imelda je věštkyně s vlastním televizním pořadem a Artur učí historii a dějiny USA na vysoké škole. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že půjde o dost nudnou párty, jenže to by ona předmanželská smlouva nesměla obsahovat maličký dodatek: ten z manželů, který prokáže tomu druhému nevěru, může požádat o rozvod a všechen majetek mu při tom zůstane. Vánoční večírek se tak promění v rozvodové bitevní pole, kde se bojuje zbraněmi nejtěžšího kalibru, a kde vítěz může být jen jeden... Komedie z pera dvou mladých autorů, která dokazuje, že divák se může v divadle bavit nepřetržitě po dobu devadesáti minut.

www.kdyzsezhasne.cz

Osoby a obsazení

 • Imelda / Lucie Špicarová
 • Artur / Marek Ministr
 • Nina / Jana Báčová
 • Trevor / Radek Šmíd
 • Hlasy ze sluchátka / Helena Šlaisová

Realizace hry

 • dramaturg: Kateřina Schovánková
 • návrh scény a kostýmů: Radek Šmíd
 • realizace scény a kostýmů: kolektiv souboru
 • stavba scény: Aleš Roštejnský
 • světla a zvuk: Jan Kvarda a Aleš Roštejnský
 • inspice a nápověda: Helena Šlaisová a Alena Szabová
 • úprava a režie: Radek Šmíd

délka představení 90 minut + přestávka

fotografie plakátu: Kateřina Peštová - KP studio

Nositele autorských práv k dílu zastupuje DILIA, divadelní a literární agentura, Krátkého l, Praha 9.

Michaela Doleželová a Roman Vencl

Autoři této komedie jsou absolventy činoherního herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Divadelní hry píší společně od roku 2006, kdy vznikla jejich prvotina Výročí. Zpočátku psali pouze pro potřeby vlastní divadelní společnosti, ale v současné době jsou jejich texty poptávány různými divadly v České i Slovenské republice. Na svém kontě mají několik divadelních komedií a další chystají. Jejich zatím nejúspěšnější hra Když se zhasne se stala nejuváděnější českou komedií roku 2012, kdy se během jediné sezóny dočkala hned pěti různých nastudování a v roce 2013 se chystají její další uvedení v Čechách, ale také na Slovensku a v Polsku. Autorsky spolupracují s Moravským divadlem Olomouc, s Městským divadlem Zlín nebo s bratislavským Štúdiem L+S.

Odehraná představení

Pardubice (4.10.2014), Proseč pod Ještědem (27.9.2014), Bílý Potok (13.9.2014), Slaná (17.5.2014), Josefův Důl (9.5.2014), Železný Brod (12.4.2014), Příkrý (5.4.2014), Košťálov (8.3.2014), Liberec (7.3.2014), Kruh u Jilemnice (18.1.2014), Slaná (26.12.2013)

děkujeme našim partnerům